___Cafe-Rock___

Cafe-Rock'a Hoşgeldiniz!!

PortalliPortalli  AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

Özlem Tekin

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
nötr
Moderatör
Moderatör

MesajKonu: Özlem Tekin   Ptsi Eyl. 17, 2007 4:14 pm

Türk Rock müziğinin asi kızı olarak tanınan Özlem Tekin 18 Kasım 1971 tarihinde California'da dünyaya geldi. Babası Prof. Dr. Talat Tekin'in Berkeley Üniversitesi'nde öğrenim görevlisi olması nedeniyle çocukluğunun bir kısmı Amerika'da geçti. İlkokula başlamadan önce Türkiye'ye geldi.

İlkokulu Ankara'da Fransızca eğitimi veren Tevfik Fikret Lisesinde okudu. Müziğe olan ilgisi çocuk yaşlarda gelişti. Bir süre piyano dersi olan Özlem Tekin, bu yeteneğini daha fazla geliştirmek isteyince Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı sınavlarına girerek Klarnet bölümünü kazandı. Müzik eğitimi devam ederken Ankara'da sahne çalışmalarına başladı. Yaz dönemlerinde Bodrum başta olmak üzere İngilizce pop, rock, metal, punk, caz tarzlarında müziklerle yazlık mekanlarda sahne aldı.

Daha sonraları Lokomotif grubundan aldığı bir teklif üzerine İstanbul'a geldi. Kısa bir süre bu grupla çalıştı. Bir müddet sonra Volvox grubuna katıldı ve bu grupta Şebnem Ferah'la birlikte çalıştı.Volvox grubu ile birlikte Türkiye'de hiç denenmemiş sahne çalışmaları gerçekleştirdi. İlk sene Volvox grubunda akustik gitara olan merakından ötürü bu enstrumanı çalmayı öğrendi ve bu gitarla besteler yapmaya başladı. 1996 yılında ilk solo albümü "Kime Ne" yi çıkardı. O güne değin Türkiye'de çok fazla yaygın olmayan tarzı ile büyük yankı uyandırdı. Albümden ilk hit şarkı "Aşk herşeyi affeder mi?", müziğiyle beğeni toplarken içerdiği konu açısından tartışma programlarına konu oldu. Bu albümden ikinci klibini "Duvaksız gelin" isimli şarkıya çekti. Bu şarkı ise Türkiye'de özellikle köylerde yaşayan başlık parası ve zorla evlendirilmelere tepki niteliği taşırken Özlem Tekin'e gerçek anlamda popüler olmanın yollarını açtı. Aynı yılın yaz aylarına gelindiğinde ise Özlem Tekin'in albümünde bulunan en hareketli şarkılardan biri olan "Yar bana varmadı" kliplendirildi. Özlem Tekin'in ilk albümünden son klip çalışması ise sokak çocuklarının konu edildiği "Herkes şanslı doğmuyor" isimli şarkı için yapıldı.

İlk albüm Özlem Tekin'e Türk rock müziğinde kariyer sağlarken Özlem Tekin ikinci albümün hazırlıklarına başladı. İki yıl süren çalışmalar sonucunda ikinci albüm "Öz" 1998'in baharında müzik piyasalarına sürüldü. Albüm piyasaya çıktığında herkes daha farklı bir Özlem Tekin'i karşılarında bulmuştu. Bu albümde müziğini daha sert bir tarza dönüştüren Özlem Tekin, "Bahar" isimli şarkıyla albüm çıkışını gerçekleştirdi. Bu albümden yaklaşık bir buçuk yıl sonra da üçüncü albümü "Laubali" yi piyasaya çıkardı. Üçüncü albümde Özlem Tekin'in bir önceki albümünün tam aksine tarzını biraz daha yumuşattığı ve pop'a dönüştürdüğü görüldü. Laubali albümün çıkış şarkısı olmakla birlikte ilk klip bu şarkıya çekildi.

Uzun bir aradan sonra "Tek Başıma" albümüyle geri dönen Özlem Tekin, albümün adının "Tek Başıma" olmasının sebebinin albümdeki tüm şarkıları tek başına bir haftada yaptığından kaynaklandığını belirtiyor. Bu albüm için ortalarda görünmediği zamanda ABD'ye gittiğini ve heykel kursuna katıldığını olduğunu söyleyen Özlem Tekin bundan sonra albüm çıkarmayacağını ve yurt dışında yaşamaya başlayacağını dile getiriyor.

Özlem Tekin daha sonra Türkiye ye geri dönüp sil baştan isimli dizide yer aldı. Mucizeler komedisindeki başarısıyla pek çok otoriteden tam not aldı. 5 mayıs 2005'te konserlerde beraber çaldıkları arkadaşlarından oluşan ve ''Ozz'' olarak adlandırdığı arkadaşlarıyla birlikte 5.albümü 109876543210'ı çıkardı. Albüm pek çok kişi tarafından müzikal anlamda en iyi Özlem Tekin albümü olarak değerlendiriliyor. Özlem Tekin bundan sonraki müzikal kariyerinde bir daha kendi ismiyle albüm yapmayacak, albümlerini grubunun adıyla çıkaracak.
Kullanıcı profilini gör
nötr
Moderatör
Moderatör

MesajKonu: Geri: Özlem Tekin   Ptsi Eyl. 17, 2007 4:16 pm

Rock müziğin sevilen sesi Özlem Tekin, günlük hayatına dair merak edilenleri Cosmogirl dergisine bir bir anlattı. Üstelik 'altı farklı halini' kılıktan kılığa girerek canlandırdı..

Konserlere hep yorgun çıkarım
* Sahne kostümlerimi, Behice adlı modacı bir arkadaşım hazırlıyor. Senelerce kostüm diye bir şey yapmadık; deri pantolon, atlet, çizmeyle çıktım sahneye. Hayranlarım bu durumdan rahatsız olunca, konsepti değiştirdik.
* Konserden önceki gece pek uyuyamam. Çok fazla adrenalin salgılıyorum ve uykum kaçıyor. Hele konser başka şehirdeyse; uçaklar, yollar. Genelde yorgun giderim konsere.
* Sahneye çıkmadan önce bütün orkestra arkadaşlarımla kuliste bir araya gelip, ellerimizi ortada birleştirip; basketçilerin yaptığı gibi bağırırız. Bunu uğur getirsin diye mutlaka yaparız. O olmazsa işimiz eğreti gidecek gibi geliyor bize.

Yaşlandım ve bıraktım
* Kick-box, fitness, kendo, yüzme ve vücut geliştirme yaptım. Bıktım spor yapmaktan yıllardır. Ama yer jimnastiği yapmayı çok isterdim. Hatta annem küçükken beni kaydettirmek için götürmüş ama ben korkup kaçmışım. Keşke gitseydim.
* Hareketsiz kaldığım zaman, hiç vicdan azabı çekmiyorum. Spor yapmayacağım artık. Durdum ve bu da kendi seçimim. Vücudumun bozulmasından bana ne? Yaşlandım, bıraktım artık. Formda kalmaya çalışmak da çok gıcığıma gidiyor.
* Koyu Fenerbahçeliyim. Maçları takip ediyordum ama arkadaşlarım 'çok gürültü yaptığım ve kavga çıkarttığım' gerekçesiyle yasakladılar!

Tatlıyla hiç işim olmaz
* Yeşil sebzeleri aldıktan sonra onları teker teker yıkamaktan, sirkeli suda bekletip, ayrı ayrı kaplarda dolaba kaldırmaktan büyük zevk alırım.
* Bulaşık da yıkarım, bulaşık makinesi de boşaltırım. En nefret ettiğim mutfak işi ise; kızartma tavası gibi çok beklemiş bulaşıkları yıkamak olabilir.
* En favori yemeğim; köfte, patates ve biradır. Tatlı ise hiç sevmem, işim olmaz. Bazen yaz aylarında dondurma yiyebilirim.

Fırfırlı örtü kullanmam!
* Ben pek misafirperver değilimdir; ama erkek arkadaşım misafiri çok sever. Çok güzel yemek yapar ve arkadaşlarını davet etmekten çok hoşlanır. Dolayısıyla benim de bir süredir öyle bir hayatım var. Yani davet etmem ama misafir geldiğinde de iyi ağırlarım.
* Akşam yemeği davetlerinde masa düzenine önem veririm. Çok basit bir şey yeniyorsa bile masayı çok güzel süslerim. Fırfırlı masa örtüleri falan kullanmam tabii ki! Amerikan servisi tercih eder, peçeteleri farklı farklı katlarım.
* "Güzel yemek yaparım" diye iddiam yok. Bazen kötü yemeklerim de oluyor ama kimse bir şey demedi şimdiye kadar.
* Tabakları takım kullanmam. Sıkılıyorum aynı şeyleri görmekten. Değişik aldığım için, eve kalabalık misafir geldiğinde rezil oluyorum.

Yatağım çift kişilik olmalı
* Yatarken pijama giyerim. Mümkün olduğunca düz nevresim takımları kullanırım. Çiçekli böceklileri sevmem. Saten de kullanmam; onların görüntüsü şık ama uyku için hiç rahat değiller.
* Uyuduğum oda çok karanlık olmalıdır. Işıktan çok rahatsız olursam uyku pedi kullanıyorum.
* Hayatım boyunca yattığım ve kalktığım saat hiç belli olmadı. Ama tercih ettiğim, 24.00 gibi yatıp, 07.00 gibi kalkmak. Çok uyumayı hiç sevmem. Kaçta yatarsam yatayım, erken kalkmaya çalışırım. Tek kişilik yatakta da yatamam.
* Yatağa girmeden önce eğer çok aşırı yorgun değilsem, mutlaka makyajımı temizlerim. Çok üşensem de kremiydi, toniğiydi derken yüzüme epey zaman harcıyorum.
* Çok sık kabus görürüm. Kenara not alsam, sağlam bir korku filmi çıkar. Yattığım yeri de yadırgarım.
Kullanıcı profilini gör
nötr
Moderatör
Moderatör

MesajKonu: Geri: Özlem Tekin   Ptsi Eyl. 17, 2007 4:19 pm

türkiyenın en ii sanatçılarından biri Twisted Evil
Kullanıcı profilini gör
manson
Sevimli Müşteri
Sevimli Müşteri

Meslek : ögrenci
İlgi Alanı : Istanbul, puzzle, sinema, Rock, muzik, Kitap, deniz, saat, Idanestiklal, Kadikoy, moda sahil..

MesajKonu: Geri: Özlem Tekin   Salı Eyl. 18, 2007 12:27 am

oyunculuğu da güzeldir kendisinin. en azından biz ailecek beyeniyoruz.
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Özlem Tekin   

Özlem Tekin
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası